Hodnotenie žiakov

Usmernenie o hodnotení žiakov základnej školy

Základné princípy hodnotenia žiakov v čase prerušeného vyučovania v školách:

- zabezpečiť spravodlivosť pri hodnotení každého žiaka rešpektovaním individuálnych podmienok na domácu prípravu a dištančné vzdelávanie,

• -  zabezpečiť rešpektovanie sociálno-ekonomických podmienok individuálnych učebných možností žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími podmienkami v samoštúdiu,

• -  sústrediť pozornosť na poskytovanie slovnej spätnej väzby,

• -  akceptovať jedinečnosť podmienok žiakov na vzdelávanie.

Zásady hodnotenia

Priebežné hodnotenie sa počas prerušeného vyučovania v školách nerealizuje formou klasifikácie. Priebežne hodnotenie má charakter konštruktívnej spätnej väzby poskytovanej žiakom počas učenia sa. Má motivačný charakter, pomenúva žiakom chyby, ktoré robia a navrhuje postup pri ich odstraňovaní. Priebežné hodnotenie má značne individualizovaný charakter, zohľadňuje vekové a individuálne osobitosti žiaka a prihliada na jeho momentálnu psychickú i fyzickú disponovanosť.

Pri priebežnom aj záverečnom hodnotení sa prihliada predovšetkým na osobitosti, možnosti a individuálne podmienky na domácu prípravu počas prerušeného vyučovania v školách.

Viac informácií v prílohe.